Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.


Modlitwa Inna Niż Wszystkie

Domy szkieletowe nie są zdrowe ani ekologiczne

Udało mi się wytłumaczyć znajomemu, że budowa domu szkieletowego nie jest dobrym pomysłem. Na początku skruszyłem jego chęci zupełnie innymi informacjami. Zamierzał bowiem budować w górach, położonych ok. 490 metrów nad poziomem morza. Przypomniałem sobie, że z 6 lat wcześniej na bliskiej Śnieżce wiał wiatr z prędkością 240 km/godzinę. Co prawda od kilku lat śniegu nie ma za wiele, ale jeszcze dekadę wcześniej na ulicach miasta zaspy sięgały do wysokości tablic znaków drogowych, czyli ok. 220cm. Teren gór nie jest właściwy do budowy domów szkieletowych, mogących nabrać wody w dowolnym momencie eksploatacji.
Uwagi merytoryczne
Klient chciał budować dom ekologiczny, bo na ilustracjach widział duże ilości materiałów drewnopochodnych. Tymczasem drewniana jest tylko konstrukcja podłogi, słupy ścian i krokwie. Pozostałe materiały niewiele mają w sobie znamion ekologii.


1) Wełna mineralna
Proszę poczytać w internecie informacje dowolnego producenta wełny kamiennej lub szklanej.
„Roztopione i schłodzone włókna zlepiane są żywicą, w celu uformowania ich w konkretne produkty takie jak np: maty, płyty, otuliny i inne„.
Pamiętam, że w szkole uczono mnie, że wełna spajana jest formaldehydem. To prawda, że działo się to dawno temu i obecnie używane jest wiele gatunków synteycznych tzw. żywic. Proponuję doczytać sobie jakie żywice używa dany producent do KONKRETNEGO typu własnej wełny. Bo producentów wełny i ich wyrobów jest setki w całej Europie. Zatem, każdy dostawca używa innej żywicy do własnego zróżnicowanego asortymentu.
Kiedy kupujemy nowe meble, nowy dywan, to przez kilka lat lub miesięcy wyczuwamy w domu ich zapach. To nie jest nasze urojenie a zjawisko badane fizycznie. Są nawet normy budowlane, określające, ile cząstek zapachowych może „bezpiecznie„znajdować się we wdychanym powietrzu.
Może nie formaldehyd, ale różne, nieznane inwestorowi rodzaje żywic, będą dziesiątkami lat wydzielały się ze ścian i z poddasza całego budynku. Można jednak przyjąć teorię, że wapory zabierze wiatr, bo mieszkańców chroni wewnętrzna przegroda wykonana z płyty OSB.

2)Płyta OSB

Proszę poczytać w internecie informacje dowolnego producenta płyt meblowych lub płyt OSB. Owszem, zawierają one drzazgi drewna. Tyle, że spojonego żywicą.
Żywicami zainteresowałem się, szukając sposobu odizolowania Leczydełek, wykonanych z drutu miedzianego, od wilgoci. Czytając metryczki żywic, dowiedziałem się, że z uwagi na toksyczność, nie należy pewnej ich grupy mieszać ani wylewać do formy w nie wietrzonym pomieszczeniu. To co wydzielają z siebie, szkodzi bowiem na układ oddechowy.

Podsumowanie
W takim budynku mieszkaniec oddycha wydzielinami m.in.:
-z żywic z mebli
-z dywanów
-z żywic spajających wełnę mineralną
– z żywic spajających płyty OSB
Zapewne jest możliwe dobranie sobie wyrobów i dopytanie się producenta, czy w danej partii wełny i płyt OSB jakie sobie chcemy kupić, na pewno jest ekologiczna spajająca je żywica.
Sam wybrałbym jednak budynek, wykonany tradycyjnie.


Opublikowano: 30/05/2020
Autor: s_majda


Komentarze

Dodaj komentarz