Zagrzybienie mieszkań oraz pleśnie na ścianach. Nie tylko chemia do ich zwalczania.
Zagrzybienie mieszkań i pleśnie na ścianach.
Zestawiłem tu uwagi merytoryczne dotyczące przyczyn zagrzybienia ścian mieszkań i trwałych sposobów ich eliminacji. Kilka tematów jakich zwykle nie łączy się ze sobą, nie zawiera szczegółowych rozwiązań budowlanych, a tylko sugestie jak się można tego trwale pozbyć.
Ustalmy, że ewentualne zawilgocenie mieszkania nie wynika z uszkodzeń tynkowania elewacji, z braku parapetów podkiennych, rur spustowych itp.
Dla wyeliminowania zagrzybienia ścian mieszkania należy zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:
1. Czy w łazience i kuchni znajduje się czynna wentylacja wyprowadzona ponad powierzchnię dachu, czy tylko przez ścianę, lub brak jest przewodów. Brak wentylacji wywiewnej może być powodem > 50% występowania pleśni.
2. Czy istniejące kratki wentylacyjne mają wymiar min 21x14cm. lub min. średnicę fi 15cm. Czy kratki nie są zaklejone, zalepione. Czy nie ma w nich założonych plastikowych siatek o drobnych oczkach. Należy kratki dostosować do w/w wymiarów i usunąć blokady i osiatkowanie.
3. Czy mieszkanie posiada nawietrzak podokienny, drożny i rzeczywiście nawiewający świeże powietrze do mieszkania również w okresie zimowym.
4. Czy okna PCV(alternatywnie) posiadają nawietrzaki zamontowane trwale w ramie okiennej.
5. Ustalić z najemcą (wykonawcami remontu)czy ściany, sufity były malowane farbami akrylowymi, tynkami strukturalnymi itp. na bazie akrylu. Wyróżnikiem jest niewysoka cena farb i innych materiałów w stosunku do farb silikatowych. Akryl jest tani, ale stanowi nie przepuszczalną warstwę dla pary wodnej i z tego powodu że trzyma wilgoć jest pożywką dla pleśni oraz grzybów.
6. Wykonać renowacje powłok malarskich, ew. tynkowania BEZ UŻYCIA GIPSU. Gips utrzymuje w sobie wilgoć i wchłania ją z otoczenia i z tego powodu ,w podobnym zakresie jak akryl, jest pożywką dla pleśni oraz grzybów. Propozycja wykończenia wnętrz narażonych na pleśnie lub np. narożników ścian, nadproży itp. to tynki wapienne (oraz główne tynki ścian np. na bazie wapna trasowego) gładzie wapienne, farby i tynki strukturalne silikatowe.
7. Jeśli mieszkanie jest blisko ziemi np. na parterze i nie ma powłoki ochronnej na fundamencie np., papy korzystne również może być wykonanie hydroizolacji polegającej np. na nawiertach i stworzeniu poziomej przepony uniemożliwiającej podciąganie wody. Koszt wykonania 300-500zl za 1 m2 ściany.
8. Korzystne jest docieplenie ścian zewnętrznych zgodnie ze sztuką budowlaną
Opublikowano: 07/08/2014
Autor: s_majda
Komentarze