Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.


artykułach i komentarzach w komentarzach

Losowe zdjęcie

Modlitwa Inna Niż Wszystkie
Czas i jego władca Bóg.
Fragment ciekawej książki ,,Pieśń o Bhagawadgicie” dyskursy Sathya Sai Baba str. 45.
S.M. W publikacji dokonałem niewielkich zmian.

Obecnie tak zwani duchowi aspiranci tkwią w licznych przywiązaniach i starają się wejść na ścieżkę poszukiwań duchowych. Nazywa­ją siebie braćmi lub siostrami i aspirują do stanu oświecenia duchowego, wciąż na­bywając nowych przywiązań. W najlepszym wypadku można ich na­zwać wielbicielami na pół etatu. Bóg nie toleruje takiego po­łowicznego oddania. Możemy nauczyć się całkowitego poddania się Bogu. Dla zasady całkowitego poddania bardzo ważnym czynnikiem
jest czas.
Bóg nie podlega wpływowi czasu, On panuje nad czasem. Człowiek jest ograniczony czasem, lecz Bóg pozostaje ponad nim. Człowiek jest śmiertelny, Bóg - nieśmiertelny. Jedynie całkowite oddanie się Bogu pozwoli ci wznieść się ponad ograniczenia przez czas. Jednym z wielu imion Boga jest Kalakala, czyli Pan czasu. Czas niweczy człowie­ka, Bóg może zniweczyć czas. Czas jest istotnym czynnikiem rozwo­ju lub upadku człowieka. Dlatego w Upaniszadach znajdujemy taką oto modlitwę:
O Boże, który jesteś ucieleśnieniem czasu! Proszę Cię, pomóż mi uświęcić moje czyny i spędzić dany mi czas na rozpamiętywaniu Twojej obecności, abym bezpiecznie dotarł do Twoich lotosowych stóp.
Cały świat uzależniony jest od czasu. Czasu nie można zatrzymać. Czas na nikogo nie czeka. Człowiek musi liczyć się z czasem, a czas nie liczy się z człowiekiem. Czas można porównać do wielkiego strumienia, który porywa wszystko, co spotka na swej drodze. Człowiek, którego zniosła powódź, nie znajdzie oparcia ani schronienia w czymś, co również płynie. Człowieka, jak również wszystko, czym się otoczył, znoszą fale czasu. Kto szuka schronienia w czymś, co także podlega rozpadowi, postępuje jak ślepiec, który pozwala prowadzić się drugie­mu ślepcowi. W końcu obaj się zgubią. Twoją szansą na ocalenie jest ktoś, kto bezpiecznie stoi na brzegu.
Osobą stojącą na brzegu, której nie znosi powódź czasu, jest Bóg. Kto ratuje się ucieczką do Boga, uwalnia się od wszelkich problemów związanych z czynnikiem czasu. Bóg ujawnił człowiekowi zasadę od­dania i podkreślił jej wagę, mówiąc:
„Człowieku, zmiatają cię fale cza­su.
Jedyną istotą, która może cię uratować, jestem Ja.
Znajdź schro­nienie we Mnie, a Ja cię ocalę".

Kto zastosuje się do tego boskiego po­lecenia i złoży siebie, swoje bogactwa oraz wszystko, co posiada i co jest mu drogie u lotosowych stóp Pana oraz Jemu odda się całkowi­cie, zostanie ocalony.
Pomiędzy człowiekiem a Bogiem istnieje gęsta zasłona. To ona jest przyczyną wszelkich wątpliwości, które czynią człowieka niezdolnym do całkowitego oddania się Bogu. Ta zasłona to iluzja czyli maja. Ja­ka jest jej zasada? Otóż, czyni ona widocznym to, co istnieje tylko po­zornie, a skrywa to, co istnieje faktycznie - czyli jedność wszechrzeczy. Jedynym, co istnieje naprawdę, jest Bóg.
Dodano : 12-05-2012 Przez: s_majda Przeczytano: 918 razy
Komentowanie możliwe jest dla osób zalogowanych.