Trzygłowe bóstwa. Kulty czasów nam współczesnych i antyku.
Najstarsze znane bóstwa którym przydano więcej głów niż jedną, pochodzą prawdopodobnie z Indii lub z Hellady. W mitach tej ostatniej spotkać można trzygłowego psa Cerbera, pilnującego wyjścia z piekieł.
W samych Indiach bóstw wielorękich i wielogłowych jest bez liku.
Wielogłowy Ravana znany jest ze Sri Lanki.
Trimurti czyli Wisznu, Brahma, Sziwa
Na ziemiach słowiańskich czczony był min. Swaróg, Trzygłów.
Światowid ze Zbrucza, Idol ze Zbrucza, Bałwan ze Zbrucza, a przede wszystkim Światowid z Liczkowiec – potoczna nazwa kamiennego posągu pochodzącego z około IX-X wieku, wydobytego w 1848 roku z rzeki Zbrucz w pobliżu wsi Liczkowce koło Husiatyna na Podolu.
Warto tu wymienić trzygłowe smoki. Co prawda nie objęto ich kultem, ale żyją w wielu mitach i mają się całkiem dobrze.
Bestia Apokalipsy opisana przez św. Jana ma posiadać mniej więcej taką postać.
Chrześcijaństwo od swego zarania, aż do XVI stulecia przedstawiało to, czego również jest pomysłodawcą, czyli Trójcę Świętą w takiej oto formie.
Zachowało się jeszcze wiele innych podobizn Świętej Trójcy.
Ten portet Świętej Trójcy, swoją trójkątną formą edytorską, przypomina nieco współczesne znaczki pocztowe i tak samo jak inne, bogaty jest w odniesienia do symboliki Świętej Geometrii.
Jako trzygłowe bóstwo w niektórych odmiennych kręgach znany jest Szatan. Taką jego formę wspomniał Dante w swoim opisie piekła. Na zamieszczonej grafice, dodano mu jeszcze więcej rozmaitych głów. W widzeniach Dantego, Szatan przebywa w najgłębszym miejscu piekła i posiada wygląd potwora z trzema głowami, w których to paszczach przeżuwa rozmaitych zdrajców, a w tym m.in. Judasza, Brutusa, Kasjusza i nie tylko.
Ilustratorzy od wieków, poświęcali wiele wysiłku, aby przybliżyć wiernym, rozmaite demoniczne i wielogłowe postacie.
Z treścią tego artykułu koresponduje inny, mający tytuł: ,,Bóg jest dosłowny w tym co robi, oraz tego skutki. Przykłady pomysłowej autodestrukcji rozmaitych ludzi”. Link
Na pewniej internetowej stronie Link możemy wyczytać: „Skoro Świadkowie Jehowy, uważają Jezusa za boga przez małe „b”, są politeistami, bo wierzą w dwóch bogów: większego, przez duże „B” i mniejszego, przez małe „b”. Odrzucając wiarę Jedynego Boga w Trzech Osobach popadają tym samym w wielobóstwo”.
Ta myśl jest swoistą perełką intelektualną Link. Odnajdujemy w niej licytację, które bóstwo jest lepsze do celebracji; dwugłowe lub trzygłowe. Autorowi owej krytyki wymierzonej w Świadków Jehowy, logika umyka całkowicie, na nie zbadane jeszcze obszary. Brakuje rozumienia drugiego przykazania Dekalogu Link, który Księga Wyjścia 20, 2–17 podaje w brzmieniu następującym, a niezmiennym przecież od 3300 lat:
,,Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył.”
Opublikowano: 25/06/2016
Autor: s_majda
Komentarze