Lis i Kobieta Lisica. Wzorce obciążeń.
Tekst jest kompilacją informacji z internetu opracowaną współnie z Mirką. Do intencji odnośnie wiedźmy, prostytutki, kobiety, istoty o charakterze modliszki warto dodać od razu wzorce dotyczące kobiet, istot o charakterze pumy, żmii (węża), czarnej pumy (Link), a także lisa/lisicy.
Kobieta lisica- jakiekolwiek są jej motywy, pozostawia swoje potomstwo oraz mężczyznę (który nie znajduje zastępczej partnerki). Kobieta lisica czai się w pobliżu upatrzonego mężczyzny (jego duszy) i jest dostępna na chwilę- zwykle na stosunek płciowy. Posiada poprzez inicjacje wyuczone moce magiczne i spryt jaki wykorzystuje do przetrwania. W mitologii lisica porzuca swoje potomstwo- głównie męskie. Relacja matka- syn staje się pełna mistycyzmu, tęsknot zwłaszcza dla dziecka jakie usprawiedliwia postępowanie rodzicielki, bo… ‘nie miała’ wyjścia i musiała opuścić mnie. nasz dom dla…
Lisy są bohaterami japońskiego folkloru, o cechach podobnych do europejskich skrzatów. W mitologii japońskiej przedstawiane są jako istoty rozumne i posiadające magiczne zdolności, które zwiększają się wraz z wiekiem i zdobytą wiedzą. Przede wszystkim mają one zdolność przyjmowania ludzkiej postaci. Niektóre legendy opisują kitsune wykorzystujące te zdolności do oszukiwania i omamiania. Inne historie ukazują je jako wiernych, opiekunów, przyjaciół, kochanków i żony
Dzikie lisy według wierzeń opętywały ludzi, sprowadzały na nich choroby i szaleństwo, często też powodowały umysłowe upośledzenie. Wygnać demona z opętanego człowieka mogli jedynie górscy asceci lub kapłanki tzw. miko z chramów sintoistycznych. Według wielu podań istoty te potrafiły zamienić się w piękną kobietę i nakłaniały mężczyzn do seksu, aby wykraść ich energię witalną. Wierzono iż lisy mają słabość do świeczek i często wykradają z domów lampiony.
Dobre lisy były uważane za wykonawców woli bóstw, a czasami nawet uważane były za bóstwa pożywienia, plonów, gór oraz szczęścia. W grupie zenko wyróżniamy kinko (złote lisy), ginko (srebrne lisy), byakko (białe lisy), kokko (czarne lisy), tenko(niebiańskie lisy). Oprócz nich istniały również kūko (powietrzne lisy), którymi stawały się lisy żyjące ponad trzy tysiące lat, były one uważane za lisie bóstwa.
Kinko i ginko to lisy uważane za symbole Słońca i Księżyca, w buddyzmie noszą na grzbiecie boginię Dakini Link, a razem z nią są wcieleniem Dainichi nyorai. Byakko to lisy silnie powiązane ze światem duchowym, przyjazne ludziom i sprowadzające na nich szczęście. Białe lisy są między innymi wysłannikami bóstwa Inari i czczone razem z nim. Kokkopochodzą z kultury chińskiej i są ucieleśnieniem Gwiazdy Północnej, a tenko to lisy, które żyją ponad tysiąc lat.
Znane są przypadki, gdy zenko również opętywały ludzi, jednak w odróżnieniu od dzikich lisów robiły to, aby im pomóc, na przykład rozwinąć w nich szczególne umiejętności lub wyleczyć z nieuleczalnych chorób. Zdarzało się iż osoby, które były uprzednio opętane przez lisy zyskiwały nadnaturalne zdolności, takie jak przewidywanie przyszłości.
Kobiety lisice
Ludowy przesąd głosi, że mężczyzna, który związał się z lisicą w postaci kobiety traci siły witalne. Niektórzy badacze uważają, że z tym wierzeniem jest związane popularne niegdyś zjawisko inicjowanych przez teściów rozwodów, których powodem miała być jakoby lisia natura synowej.
Takie choroby jak padaczka czy zaburzenie psychiczne przypisywano w Japonii opętaniu przez lisa- czasem robiły to w celu przekazania człowiekowi objawienia.
Dla zbawienia
Zgodnie z buddyjską interpretacją lisica mogła przybierać postać kobiety w celu poprawy swojej karmicznej przeszłości. W Konjaku monogatari opisano historię pewnego mężczyzny, który spędził noc z piękną nieznajomą. Dziewczyna wielokrotnie powtarzała, że umrze, i prosiła go o skopiowanie po jej śmierci Sutry Lotosu. Powiedziała także, iż jeśli chce poznać prawdę o niej, musi przyjść następnego ranka w pobliże pawilonu Butokuden, z którego cesarze i ich świta oglądają wyścigi konne oraz popisy łuczników. Zaciekawiony mężczyzna poszedł tam o wyznaczonej porze i znalazł ciało martwego lisa, obok którego leżał wachlarz pięknej kobiety. Odprawił dla lisa ceremonię pogrzebową oraz nakazał wykonanie kopii świętej księgi w jego intencji. Jakiś czas potem miał sen, w którym ukazała mu się lisia kochanka i rozpromieniona powiedziała, że dzięki niemu odrodziła się w niebie Toriten.
Wdzięczność prostytutki
Lisica mogła się zamienić w kobietę także po to, by się odwdzięczyć. Jak głosi legenda, pewnego razu ubogi wieśniak uratował małego liska przed dziećmi, które chciały go zabić. Następnego dnia pojawiła się w jego domu lisica, która pragnęła wyrazić wdzięczność za uratowanie jej małego. Zamieniła się w piękną dziewczynę i powiedziała, aby sprzedał ją do domu publicznego. Wieśniak nie chciał się zgodzić, ale w końcu uległ jej prośbom. Właściciel domu publicznego zapłacił mu czterysta sztuk złota, gdyż dziewczyna była bardzo piękna i spodziewał się, że zarobi dzięki niej dużo pieniędzy. Zadowolony wieśniak wrócił do dom, dziewczyna natomiast zmieniła się wieczorem w lisa i przez okno uciekła do lasu.
Żona- kochanka na noc
Małżonkowie żyli szczęśliwie, ale pewnego dnia kobietę zaatakowały mieszkające z nimi psy, które od początku podchodziły do nowej pani domu z nieufnością. Były tak agresywne, że musiała uciekać, a biegnąc zmieniła się w lisicę. Mężczyzna poznał prawdziwą postać swojej ukochanej, ale darzył ją tak wielkim uczuciem, że błagał, by wróciła. Lisica nie mogła z nim zamieszkać na stałe, ale aby ukoić jego tęsknotę, często odwiedzała go nocami.
Czarodziejskie sztuczki
Lisica musiała odejść z domu, ale nie przestała dbać o swoje dzieci. Co roku obchodziła pola ryżowe należące do jej męża i za pomocą zaklęć sprawiała, że (…) nadzorcy podatkowi zwalniali rodzinę lisicy z danin ze względu na nieurodzaj.
Historia o Ta Chi- okrutnej konkubinie, niezadowolonej z życia kobieta
Cesarz był ponoć zakochany w Ta Chi, że zapominał o całym świecie i zaniedbywał swoje obowiązki. Godził się na każde żądanie ukochanej i robił wszystko, aby choć na chwilę ją rozbawić. Ta Chi była wyjątkowo okrutna, poiła się ludzką krwią (mówią że z jej powodu upadł ród) i pewnego razu zażyczyła sobie, by siedemdziesiąt dwie damy dworu zatańczyły nago na dziedzińcu pałacu. Kobiety odmówiły i za karę zostały wrzucone do dołu pełnego jadowitych owadów i węży, a bezduszna konkubina władcy śmiała się, widząc, jak umierają w mękach.
Aby uniknąć usunięcia z dworu pozbyła się królewicza oskarżając go o spisek przeciwko cesarzowi i doprowadziła do tego, że został skazany na bardzo wyszukaną karę śmierci- rozebrany do naga musiał objąć rozpalony do białości słup i poparzył się na śmierć.
Innym razem kobieta chciała zobaczyć jak wygląda płód w łonie matki, i dlatego kazała rozciąć brzuch ciężarnej kobiecie.
Mówiono też, że lisica o dziewięciu ogonach odrodziła się w kolejnym wcieleniu jako Pao Shih, piękna konkubina cesarza, słynąca z tego, że nigdy się nie uśmiechała. Władca robił wszystko by ją zadowolić bez skutku. Pewnego dnia rozkazał zapalić ogień sygnalizujący zbliżanie się nieprzyjaciela, a kiedy wszyscy jego wasale na darmo przybyli tłumnie do pałacu, w końcu wywołało to uśmiech na twarzy okrutnej kobiety. Od tego czasu władca tak często ogłaszał fałszywy alarm, aby rozbawić swoją ukochaną, że poddani przestali już na niego reagować i kiedy nieprzyjacielska armia naprawdę stanęła u bram pałacu cesarskiego, nikt nie był gotów stanąć do walki w jego obronie.
Egzorcyzmy
Wierzono, że właścicielami lisów mogą stać się egzorcyści z uwagi na swoje moce.
Pewnego razu opłacony przez zazdrosną kochankę egzorcysta spowodował, iż lis opętał kochankę jej męża. Ofiara cierpiała od tej pory straszne boleści, od których uwolnił ją dopiero mnich. Sposobem na podporządkowanie sobie lisa było ofiarowanie mu smażonego tofu- jeśli zwierze zjadło przygotowany posiłek, oznaczało to, że zgadza się na służbę. Lisica, która opętała kobietę, początkowo nie chciała poddać się egzorcyście, ale nie miała wyjścia gdyż jej dzieci zjadły przygotowane przysmaki.
Oswajanie lisicy– czyli odbicie ciężarnej kobiety aby potomstwo było posłuszne dobroczyńcy
Należało znaleźć lisicę w ciąży i aż do czasu rozwiązania dostarczać jej jedzenie. Wierzono, że kiedy urodzą się małe, oswojona lisica przyniesie swojemu dobroczyńcy jedno z nich i poprosi o nadanie mu imienia. Odtąd, kiedy tylko człowiek wypowie to imię, zjawi się gotowy do wykonania wszelkich rozkazów.
Oczywiście wzorce mogą mieć panowie jacy prowadzą podobny tryb życia- z dala od kobiety/żony/byłej żony jaka wychowuje dzieci, a sam zjawia się od czasu do czasu w domu- albo po latach nagle interesuje się dziećmi.
Opublikowano: 24/05/2016
Autor: s_majda
Komentarze